Historia magnetoterapii

        Magiczna moc magnesów od starożytności wzbudzała ciekawość i z powodzeniem wykorzystywana była przez pierwszych lekarzy, którzy za pomocą magnetytów, bogatych w minerały i nośniki energii - leczyli praktycznie wszystkie choroby; bóle wewnętrzne, podagrę, złamania, obrzęki, urazy skórne i kostne, według metod i praktyk stosowanych przez ówczesnych medyków i szamanów. Większość starożytnych kultur i cywilizacji posiadała wiedzę o wykorzystaniu magnesów do celów leczniczych.
        W Europie, pierwszą wzmiankę na temat terapeutycznych właściwości magnesu stałego podał: Arystoteles (384 - 322 pne). Hołdujący zasadzie: "leczyć - tak, lecz przede wszystkim nie szkodzić" - Hipokrates (460 - 377 p.n.e.) wykorzystywał je z dużym powodzeniem w swej praktyce lekarskiej. Galen (135 - 199 n.e), Paracelsus (1493-1541 n.e) odegrali ważną dziejową, w tym temacie rolę! Magnes używany był wówczas w leczeniu na równi z ziołami i innymi obrzędami medyków.
        Zaobserwowano, że niemal każdy ból wywołany przez groźne choroby zakaźne można uśmierzyć przykładając miejscowo minerał o właściwościach magnetycznych, jakim był wówczas żelaziak, zwany krwawnikiem. Wytwarzane z niego bransolety, obróżki, naszyjniki, amulety służyły nie tylko jako ozdoby ale także w celach leczniczych, dla poprawienia krążenia i wzmocnienia energii.
        Wiele lat później, już w wieku XIX badacz amerykański, zajmujący się procesami starzenia dr A. E. Baines, odkrył że na Janina Niechwiej - producent i autorka wzorów wyrobów magnetycznych linii Butterfly starożytnych rycinach i rzeźbach przedstawiających greckich kapłanów i faraonów egipskich; metaliczne ozdoby nadgarstków i kostek, były ozdobami magnetycznymi, noszonymi w celu energetycznego doładowania "zwiększenia mocy" osobistej i przedłużenia panowania i władzy a także wydłużenia życia.
        Historię badań nowożytnych rozpoczyna Anglik Wiliam Gilbert (1544-1603), który po latach eksperymentów stwierdził, że Planeta Ziemia sama jest wielkim, potężnym magnesem! Odkrył też różnice między magnetyzmem i elektrycznością. W roku 1745 Anglik G. Knight wynalazł metodę magnetyzowanla stali, z której powstała m. in. igła kompasu!
        Przełomowe osiągnięcia i odkrycia fizyków przyczyniły się do szerszego wykorzystania energii magnetycznej w wielu dziedzinach, nie tylko na polu medycznym.
        Leczenie za pomocą naturalnych magnesów, sfery zaburzeń neurologiczno-psychicznych badali lekarze nowożytni: R. Mead, A. Mesner.
        Frapującym tematem energii magnetycznej, określanej, jako energii życia, jej wpływu na sferę psychiczną i psychologiczną człowieka, zajmowali się sławni badacze zjawisk paramedycznych - Zygmunt Freud, Wilhelm Reich, Albert Einstein, W. Heisenberg i inni. Ten niemiecki fizyk, laureat nagrody Nobla (1901-1976), powiedział:
... "nie ma życia bez energii magnetycznej. Każda komórka, tkanka naszego organizmu wytwarza biopole magnetyczne, które jest w harmonii z energią magnetyczną świata, który nas otacza" ...
        W historii współczesnej magnetoterapii nie sposób pominąć nazwisk wybitnych medyków, dokumentujących wiele przypadków chorobowych, wyleczonych za pomocą alternatywnych technik medycznych, m. innymi przy pomocy magnetoterapii.

        W USA dr A. Basset pracownik naukowy Szpitala Uniwersyteckiego "Columbia" New York w artykule: "Biomagnetyzm - cudowna moc w naszym życiu" już w roku 1982 r. przewidywał, że "terapia magnetyczna stanie się tak powszechna w praktyce lekarskiej, jak chirurgia i lekarstwa - a w wielu wypadkach je przewyższy lub w ogóle zastąpi"...

        Na uwagę zasługuje dr Peter Kulish - Uniwersytet Kalifornia oraz prof. R. Gunst a także dr. K. Na-kagawa z Japonii, który odkrył alarmujące zmiany natężenia ziemskiego pola magnetycznego.

        W leczniczym upowszechnieniu magnetoterapii przodują Japończycy i Amerykanie, stosując tę metodę w setkach doskonale wyposażonych szpitali i klinik, jako terapię uzupełniającą wspomagającą leczenie zasadnicze i libido pacjenta! Niedościgniona gospodarczo Japonia spopularyzowała temat magnetoterapii. Co drugi Japończyk śpi na podkładach magnetycznych a co dziesiąty zajmuje się produkcją lub dystrybucją urządzeń do magnetoterapii. Być może dlatego Japończycy osiągają najwyższą średnią długości życia 82 lat, przy największym zaludnieniu i najwyższym uprzemysłowieniu Japonii na świecie!
        W historii polskich badań i doświadczeń medycznych nad zastosowaniem pól magnetycznych w medycynie nie może zabraknąć nazwiska prof. dr hab. n. med. Aleksandra Sieronia, rektora Śląskiej Akademii Medycznej, Kierownika Katedry Medycyny Fizykalnej. Wnikliwy badacz i entuzjasta pól magnetycznych, autor 200 prac naukowych z tego zakresu. Jako pierwszy w kraju i jeden z pierwszych na świecie stworzył podwaliny naukowe pod nowoczesne i udokumentowane zastosowanie zmiennych pól magnetycznych w medycynie.
        Swoją opinią wybitnego naukowca i znawcy tematu, Profesor potwierdził tożsamość leczniczego działania na organizm zmiennych i stałych pól magnetycznych. Tym samym zbudował "pomost" między jedną i drugą formą tej naturalnej terapii, uzasadniając to - wygenerowaną w ciągu wielu lat badań, logiczną tezą, cytuję:
... "Mimo, że magnesy, generują stałe pole magnetyczne, to biorąc pod uwagę tkanki i komórki, na które pole to działa - relatywnie jest to pole zmienne! Wynika to z faktu, że większość tkanek znajdujących się w naszym ustroju ma wiele elementów, które podczas naturalnych, prawidłowych procesów fizjologicznych są w ciągłym ruchu! Dlatego działanie wytwarzanych w omawianych akcesoriach magnetycznych firmy Butterfly-Bio-Magnetic stałych pól magnetycznych, można przyrównać do działania słabego, zmiennego pola magnetycznego, którego oddziaływanie na organizm jest dowiedzione i udokumentowane medycznie. Efekty oddziaływania na tkanki słabych pól magnetycznych, mogą być alternatywą dla stosowania, mających działanie p/ bólowe - niesterydowych leków przeciw-zapalnych."... koniec cytatu

fragmenty opinii medycznej
Prof. dra n. med. Aleksandra Sieronia
dotyczącej badania wyrobów biomagnetycznych typ Butterfly

 

        To - znamienne i "przełomowe" w swej treści stwierdzenie Profesora honorowane było we wszystkich jednostkach i urzędach certyfikujących oraz w placówkach medycznych, oceniających efekty leczniczego działania produktów firmy "Butterfly Bio-Magnetic".

        W tym miejscu pozwolę przytoczyć fragment opracowania naukowego Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach autorstwa prof. dr med. A Sieronia, dr G. Cieślara i dr M. Adamka (zespołu certyfikującego produkty magnetyczne firmy "Butterfly") pod tytułem: Magnetoterapią i Laseroterapia, wyd. ii 1994 r.
Zdaniem autorów, już dziś można stwierdzić, że do dobrze udokumentowanych biologicznych efektów działania zmiennego pola magnetycznego należą (cytuję str.58):
1. Intensyfikacja procesu utylizacji tlenu i oddychania komórkowego.
2. Działanie wazodilatacyjne i angiogenetyczne (rozszerzające naczynia krwionośne).
3. Nasilenie procesu regeneracji tkanek miękkich.
4. Przyśpieszenie procesu tworzenia zrostu kostnego.
5. Działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe.
6. Działanie analgetyczne (przeciwbólowe).
(koniec cytatu)

powrót do menu

Bio-magnetoterapia
Kręgosłup
Baza artykułów
Nasze publikacje
Media o nas