Ból kręgosłupa

 

Bóle kręgosłupa - skuteczne leczenie

        Ból jest bardzo przykrym doznaniem, dlatego wymaga bezwzględnego zwalczania. Długo utrzymujący się ból powoduje powstanie trwałych zmian patofizjologicznych w ośrodkowym układzie nerwowym. Najczęściej pojawiającymi się bólami są: ból głowy, ból zęba oraz bóle raumatyczne (bóle kręgosłupa, ból kolana, łokcia, barku, ręki, itp.). Przyjmuje się, że istnieje około 200 form chorób gośćcowo-reumatycznych, związanych z bólem w stawach, mięśniach, kościach i więzadłach:
-  reumatoidalne zapalenie stawów,
-  zwyrodnieniowe choroby stawów,
-  choroby pozastawowe (gangliony),
-  reumatyzm tkanek miękkich (bóle mięśni),
-  mikrourazy i przeciążenia statyczne,
-  zaburzenia metaboliczne (osteoporoza, dna moczanowa) i wady postawy, itp.

Budowa kręgosłupa

budowa kręgosłupa Kręgosłup dzieli się na kilka odcinków:

Odcinek szyjny
składa się z 7 wyjątkowo ruchliwych
kręgów, stanowiących oparcie dla głowy.
Dwa pierwsze są zrośnięte!

Odcinek piersiowy
tworzy 12 kręgów nieruchomych, zrośniętych,
połączonych z żebrami klatki piersiowej.

Odcinek lędźwiowy
składa się z 5 bardzo giętkich kręgów.
Kręgi lędźwiowe są bardzo grube i mocne.
Spoczywa na nich cały korpus ciała!

Odcinek krzyżowy składa się z 5 kręgów.

Kość ogonowa (guziczna) składa się z 4 zrośniętych kręgów.
Anatomiczne krzywizny amortyzują wstrząsy!

 

Funkcje kręgosłupa

        Kręgosłup szyjny to nie tylko mechaniczny wspornik łączący głowę z tułowiem. Sprawnie działajace stawy kręgosłupa zabezpieczone przez więzadła i mięśnie - zapewniają właściwą ruchomość szyi głow i całego ciała.

Pomiędzy kręgami znajdują się krążki międzykręgowe, tzw. Jądra miażdżyste. Krążki międzykręgowe stanowią rodzaj "bufora" tłumiącego wstrząsy! Są one kluczowym elementem kręgosłupa.

        Kręgo "słup" jest konstrukcją, która podpiera nasze ciało, dźwiga jego ciężar, utrzymuje głowę, tułów i kończyny w sprawności. Jest więc, wraz z rdzeniem kręgowym, dla którego stanowi pancerz ochronny, głównym narządem ruchu i koordynacji wszystkich procesów życiowych zachodzących w organizmie.
U ssaków zbudowany jest z 24 kręgów i 2 kości zespolonych. Od czasu zaś, gdy setki milionów lat wstecz homo sapiens przybrał pozycję pionową, wykonuje zwielokrotniony wysiłek.
        Ukryty głęboko w ciele, zaczyna być dostrzegany dopiero wówczas, gdy zdecydowanie odmówi posłuszeństwa. A powrót do zdrowia wymagać będzie długotrwałej, wielokierunkowej terapii.
Dlatego w temacie kręgosłupa, tak ważna jest profilaktyka zdrowotna - zapobieganie sytuacjom prowadzącym do tzw. przeciążeń statycznych kręgosłupa; skrzywień, skolioz i innych zniekształceń fizjologicznych struktur kręgosłupa - tym samym przedwczesnego jego zużycia.

        Choroby kręgosłupa i stawów są najczęstszą przyczyną przewlekłego bólu oraz ułomności i kalectwa. A jeżeli szwankuje kręgosłup, zaczynają nas nękać różne inne choroby. Może to być z racji jego wielkości i tym samym bliskiego sąsiedztwa z wieloma narządami wewnętrznymi, a być może dlatego, że według uznanych powszechnie prawd medycyny naturalnej, zdrowy kręgosłup to filar energetyczny całego organizmu, zapewniający swobody przepływ informacji wewnątrz-komórkowych. Przy zatkanych kanałach, uciśniętych dyskach i splotach nerwowych nasz organizm pracuje na zwolnionych obrotach, nie oddycha i nie dotlenia się należycie. Nie będzie więc w stanie "wykrzesać" z siebie pełnego blasku duszy i ciała!

Stąd też w medycynie chińskiej na podstawie stanu i kondycji kręgosłupa, określa się wiek biologiczny człowieka.


Zagrożenia i choroby

        Schorzenia kręgosłupa są dziś w wielu krajach problemem społecznym. Bolący kręgosłup bywa zmorą dzieci i dorosłych a z uwagi na powszechność i nasilenie, bóle kręgosłupa można uznać za chorobę cywilizacyjną o dużym obciążeniu ekonomicznym!
Specjaliści w dziedzinie chorób kręgosłupa są zgodni, że 80-90 % dolegliwości odkręgosłupowych ma podłoże mechaniczne (urazy, przeciążenia statyczne, brak aktywności fizycznej, częste stresy, wypadki) a tylko niewielki odsetek, wiąże się bezpośrednio ze zmianami chorobowymi kośćca. Zatem schorzenia kręgosłupa należy leczyć zdecydowanie w sposób "mechaniczny" a nie farmakologiczny. Najbardziej "inteligentna" pigułka problemu nie rozwiąże; co najwyżej złagodzi ból - a przecież nie tylko o to chodzi. Nadwerężone struktury kręgosłupa, słabe, zwiotczałe mięśnie, trzeba odbudować własną pracą i samozaparciem, ćwiczeniami fizycznymi, często radykalną zmianą stylu życia i przyzwyczajeń. Skrupulatnie realizowany program rehabilitacji leczniczej wymagać jednak będzie od nas wielu konkretnych działań i wielu wyrzeczeń, które, być może byly by zbędne, gdybyśmy myśleli o zdrowiu znacznie wcześniej.
Gdy bardzo boli kręgosłup zrobimy wtedy wszystko, by życie z bólem, zamienić na życie bez bólu!

        Medycyna naturalna - to szerokie spektrum działań, zmierzających do bez inwazyjnego przywrócenia utraconej sprawności psychofizycznej organizmu.
Gimnastyka korekcyjna, techniki manualne: masaże, akupunktura, fizykoterapia, w tym magnetoterapia (bezcenna dla stawów i mięśni).
Ważna jest także psychoterapia! Bardzo często medycynę naturalną łączymy z farmakoterapią.

        Profilaktyka - to trudny i niewdzięczny temat. Rozmowa ze zdrowym o chorobach, to rozmowa trudna! Jest to jednak najpewniejszy sposób na uniknięcie problemów zdrowotnych - także z kręgosłupem. Profilaktyka oparta na rzetelnej edukacji zdrowotnej, uświadomieniu zagrożeń i błędów, związanych z niepohamowanym rozwojem cywilizacji.
Dźwigamy, nosimy - przeciążamy kręgosłup Przede wszystkim zaś uświadomienie roli i funkcji, jaką pełni kręgosłup w naszym ciele, a zwłaszcza tego faktu, że jest on nam dany jeden raz, na całe długie życie! Utrwalanie zdrowych zasad, kształtowanie prawidłowej postawy i sylwetki wśród dzieci i młodzieży, ukazanie skutków brawury i braku wyobraźni, kończącej się śmiercią lub kalectwem. To jest właśnie profilaktyka! Wszystko to powinno być objęte nauczaniem obowiązkowym, zakończonym egzaminem.
Nie wystarczy jednak mówić; potrzebna jest dobra ławka w szkole, profilowane krzesło do pracy, i nauki, twardy, ortopedyczny materac do spania i "zdrowa" korekcyjna poduszka (nie pod głowę, lecz "pod... uszka") a więc sprzęty codziennego użytku, sprawdzone, spełniające swoje funkcje użytkowe i wymogi ergonomii zarazem.
Prawidłowo dobrane pełnią rolę ochronną, eliminują nadmierne przeciążenia statyczne kręgosłupa, w wymuszonych pracą lub nawet niedbałym odpoczynkiem - pozycjach ciała. prowadzących do przedwczesnego jego zużycia.

        Chodzi o to, by jak najdłużej utrzymać prawidłowy, anatomiczny kształt i budowę kręgosłupa, wraz z jego amortyzującymi krzywiznami (szyjną, piersiową, lędźwiową). Wszystkie zaś czynności, wykonywane powinny być w pozycjach oszczędzających kręgosłup! Przyjrzyjmy się perfekcyjnej technice ruchu kulturysty, dźwigającego ciężary.
Powinno o tym wiedzieć każde dziecko i każdy dorosły, a programy edukacyjno-medyczne powinny "przekrzykiwać się" w upowszechnianiu tematów tak bardzo dla zdrowia istotnych. Wiemy, że tak nie jest. U nas profilaktyką medycyna zajmuje się niechętnie! Szkoła nie ma czasu, a telewizja żyje z reklam, najchętniej koncernów farmaceutycznych. Każde dziecko dobrze wie, że gdy pojawi się ból trzeba wziąć tabletkę i "po bólu"! Po co więc pracować nad prawidłową postawą, skoro coraz inteligentniejsza tabletka wszystko za nas załatwi?! Profesjonalne zaś sklepy ze sprzętem profilaktyczno-rehabilitacyjnym, kojarzą się większości z inwalidami o widocznym kalectwie i ułomności. Tymczasem tam właśnie należy rozpoczynać realizację tematu "profilaktyka", szukając sprawdzonych, atestowanych sprzętów do pracy, nauki, wypoczynku - które będą chronić nasze kręgosłupy by nie dochodziło do permanentnych przeciążeń statycznych. Producenci sprzętu rehabilitacyjnego, nie dorównują skalą produkcji potentatom farmaceutycznym, stąd też mają nieporównywalnie mniej pieniędzy na reklamy telewizyjne od producentów leków chemicznych. A co najważniejsze brak jest niezbędnego minimum edukacji społecznej i zainteresowania tematem profilaktyki, rehabilitacji i prewencji. Jak więc widać, do potrzebujących dotrzeć trudno i tym sposobem świetnie się rozwija branża farmaceutyczna - bo kiedy bardzo boli na profilaktykę niestety za późno!
Z drugiej strony, alarmujący spadek aktywności fizycznej młodzieży i dorosłych (komputer, telewizja - zamiast piłki czy roweru), lekceważenia i błędy nawykowe postawy, tradycje żywieniowe, nagminne przeciążenia statyczne kręgosłupa, stresy w domu, w szkole, wypadki doprowadziły do tego, że wady postawy u dzieci i młodzieży są zjawiskiem alarmującym! Koszty zaś leczenia są niewspółmierne do kosztów profilaktyki w tej dziedzinie.

Czego nie lubi nasz kręgosłup?

Siły działające na krążki i przestrzenie międzykęgowe w zależności od pozycji ciała -  Gwałtownych ruchów, skoków
    z wysokości (także do wody!).
-  Podnoszenia i dźwigania ciężarów.
-  Zbędnych kilogramów (nadwagi).
-  "Wysokich obcasów".
-  Długotrwałej pozycji siedzącej,
    zwłaszcza z nieprawidłowym podpar-
    ciem lędźwi.
-  Miękkich, zapadających się materacy,
    foteli.
-  Wielkich puchowych poduch do spania
    (zdrowa poduszka nie jest pod głowę
    lecz "pod...uszka") a to poduszka
    Butterfly...
-  Długotrwałych wyziębień i sytuacji
    stresowych.
-  Przeciążeń statycznych i nieprawidłowej, niedbałej postawy.
-  Długotrwałej bezczynności. Już Arystoteles powiedział, że nic tak nie niszczy człowieka,
    jak bezczynność fizyczna!


Co uwielbia nasz kręgosłup !

-  Aktywność fizyczną (spacery, marsze, pływanie, rower, tenis).
-  Świeże powietrze, dużo tlenu, słońce, zieloną przestrzeń.
-  Masaż (bez "mechanizerów") wykonany wyłącznie wprawną ręką ludzką, której nic nie
    zastąpi!
-  Biostymulację magnetyczną, wspomagającą odnowę biologiczną i regenerację,
    całego organizmu oraz kośćca i przyległych mięśni.

Co można uznać za symptom choroby?
-  Silny, powtarzający się ból kręgosłupa po wysiłku, w określonej pozycji lub bez
    przyczyny.
-  Poranna sztywność kręgosłupa i stawów, utrzymująca się dłużej niż godzinę po
    obudzeniu.
-  Nieznaczny dyskomfort w kościach i stawach tuż po obudzeniu, można uznać za
    normalny.
-  Zegar biologiczny sprawia, że w czasie snu, krew i ciepło odpływają do innych obszarów
    ciała (płuca, serce, nerki, wątroba) odpowiedzialnych za relaks ogólny i regenerację ciała.
    Zmęczonym kościom gwarantuje odpoczynek. Dlatego też, tuż po obudzeniu zalecane
    jest "leniwe rozciąganie się" wzorem zwierząt, przygotowujące kręgosłup do pracy.

Wskazana jest też lekka gimnastyka poranna - szczególnie efektywna w postaci ćwiczeń korekcyjnych z poduszką "Butterfly": Zestaw 12 doskonałych ćwiczeń korekcyjnych, rozluźniających napięte mięśnie i sploty nerwowe przekazujemy wraz z poduszką korekcyjną "Butterfly".
  ćwiczenia z poduszką Butterfly

W podróży poduszka korekcyjna Butterfly - ułożona na barkach pełni rolę zagłówka. Ułożona między oparcie fotela a krzywiznę lędźwiową kręgosłupa, służy jako "podpórka" zmniejszająca napięcie mięśni tego odcinka - przeciwdziała zmęczeniu.

        Oprócz poduszki ortopedycznej Butterfly do łagodzenia bólów kręgosłupa - proponujemy także nasze atestowane medycznie wyroby do terapii magnetycznej:
-  materac magnetyczny Forte,
-  poduszka przeciwodleżynowa SATURN,
-  stabilizator (pas magnetyczny) kręgosłupa,
-  stabilizator (kompres magnetyczny) barku,
-  wkładka magnetyczna do reform.

Najczęstsze przyczyny bólów kręgosłupa:
- wady wrodzone lub nabyte (skoliozy, przepukliny),
- brak ruchu,
- choroby reumatyczne stawów,
- przeciążenia statyczne,
- osteoporoza,
- stresy i zmartwienia,
- siedząca praca, ciężka praca fizyczna,
- wypadki, urazy.

Życzymy wiele satysfakcji z użytkowania naszych produktów
ATESTOWANYCH  SPRAWDZONYCH  SKUTECZNYCH
Terapia magnetyczna z Butterfly Bio-Magnetic skuteczna na bóle kręgosłupa

 

powrót do menu

Bio-magnetoterapia
Kręgosłup
Baza artykułów
Nasze publikacje
Media o nas